29. חג השבועות – בציור, בשיר, במעשיה ובוידאו

לקראת חג השבועות – חג הקציר, חג הביכורים, חג מתן תורה, חג עוגות הגבינה.

א.

מתוך הספר שבילים, סדרת מקראות ללימוד הספרות והלשון לכתות ו’-ח’, מאת זלמן אריאל ונתן פרסקי, הוצאת מסדה, תשכ”ח. הציורים על-ידי ה. הכטקופף:

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

ב.

מתוך הספר זמנים טובים מאת דניאל פרסקי, הוצאת פרדס, ניו-יורק, (1944).

להקליק על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

להקליק על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

מפני מה אוכלים בחג-השבועות מאכלים של חלב?                                                                 אפשר לחיות גם מבלי קנות מלבוש חדש לכבוד המועד. אפשר לחיות גם בלי אשה נאה, כלים נאים ודירה נאה. ברם אי-אפשר לחיות מבלי דון בבעיה היסודית הזאת – סליחה, אדבר בלשון בני-אדם אינטליגנטים: בפרובלימה הקרדינאלית הזאת…                                                                         כל ההסברות והביאורים, הטעמים והנימוקים לחלבניותו של חג-השבועות כבר נתיישנו או הוסחו מדעתכם, הטרודה בענינים ובדאגות למעלה-ראש.                                                                   ובכן אני מיתמם ופוצר בכם שוב ושוב: אל תנוחו ואל תשקטו עד אם ידעתם כמו את האמת לאמתה. אספר לכם, רבותי, מעשיה קטנה, שתפקח את עיניכם לראות נכוחות בענין הנדון.                          כשקטרגו המלאכים, כי אין בני-ישראל ראויים לקבל את התורה, ענה אותם הקדוש-ברוך-הוא: “אדרבה ואדרבה, המלאכים בעצמם ובכבודם אינם ראויים לכך. והראיה: כשירדו ארצה ובאו אל אברהם, לא נמנעו מאכול אצלו בשר בחלב, ככתוב מפורש, ‘ויקח חמאה וחלב ובן הבקר – ויאכלו'”.                     כששמעו המלאכים את התשובה החותכת הזאת – נסתתמו טענותיהם ונשתתקו מיד…                  נמצא שבזכות המכשול של “בשר בחלב” נוצחו המלאכים והתורה ניתנה ברוב כבוד ופאר לידי בני-אדם מזרע אברהם, יצחק ויעקב. הילכך חובה כפולה ומכופלה עלינו לאכול בחג-השבועות אך ורק מאכלי-חלב – ודווקא מן המהודרים שבמהודרים: חמיטות* עשירות-“תוכן”, אשר לא “חמטו” אבותינו ממצרים ועד הנה…

ג.

פרסומות היסטוריות של תנובה (הקשר לחג שבועות ולאקטואליה ברור)…

Tnuva-1-s

מתוך תוכנייה של ההצגה “רוזנים ואביונים” התיאטרון הקאמרי 1960. להקליק על התמונה להצגת תמונה מוגדלת.

Tnuva-2-s

מתוך בטאון השומר הצעיר, 1939 להקליק על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

Tnuva-3-s

מתוך בטאון השומר הצעיר 1940 להקליק על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הערות העורך

לנוחות הקוראים-גולשים אני מביא בזאת את הציטוט המלא מספר בראשית, פרשת וירא פרק יח       (ו) וַיְמַהֵר אַבְרָהָם הָאֹהֱלָה אֶל־שָׂרָה וַיֹּאמֶר מַהֲרִי שְׁלֹשׁ סְאִים קֶמַח סֹלֶת לוּשִׁי וַעֲשִׂי עֻגוֹת:                    (ז) וְאֶל־הַבָּקָר רָץ אַבְרָהָם וַיִּקַּח בֶּן־בָּקָר רַךְ וָטוֹב וַיִּתֵּן אֶל־הַנַּעַר וַיְמַהֵר לַעֲשׂוֹת אֹתוֹ:                          (ח) וַיִּקַּח חֶמְאָה וְחָלָב וּבֶן־הַבָּקָר אֲשֶׁר עָשָׂה וַיִּתֵּן לִפְנֵיהֶם וְהוּא־עֹמֵד עֲלֵיהֶם תַּחַת הָעֵץ וַיֹּאכֵלוּ:

*חמיטות ידועות יותר בשם בלינצ’ס.

על הצייר הנריק הכטקופף וסיפור חייו המיוחד, אפשר לקרוא כ א ן, וגם כ א ן.  על דניאל פרסקי ומפעלותיו אפשר לקרוא כ א ן. (מפרי עטו אפשר לקרוא גם ברשומה  12 על פורים).

ד.

בונוס לחג – סרטון וידאו שצילמתי לקראת החג – “עת קציר” -“It’s Harvest Time”

יש לצפות במסך מלא ולהפעיל רמקולים. רצוי לראות ברצף אחד (אם הסרטון נתקע ללחוץ STOP, להניח לפס האפור למטה להגיע עד לקצה ואז להפעיל PLAY).

אפשר לצפות בסרטון זה באיכות מירבית ובסרטוני וידאו נוספים שלי בכתובת:

https://vimeo.com/urirosenberg/videos

 

2 תגובות בנושא “29. חג השבועות – בציור, בשיר, במעשיה ובוידאו

  1. הסרטון על הקציר מצולם להפליא! מראה פיסת ארץ נפלאה ומעורר געגועים לטבע, למולדות, לחלוצים ולפעל הציוני המדהים שהיה פה.

    רק חבל מאד שהמנגינה מתאימה לסרט מדע בידיוני ולא לסרטון הזה! יש לנו שירי קציר וגם שירי רועים בשפע, מקוריים ומתאימים מאוד לסרט כזה. אני חושבת שאם אפשר לשנות את המנגינה, אז רצוי מאוד.

השאר תגובה