23. האחד במאי (1941)

לכבוד האחד במאי – רשימה משנת 1941, כאשר ההגמוניה השלטת ביישוב העברי להטה באידיאולוגיה והאידיאולוגיה להטה באדום. זאת כאשר ברקע מלחמת העולם בעיצומה.

במבחן הימים  –  האחד במאי

מתוך עלון "תנועת הנוער הלומד – המחנות העולים, אייר 1941:

לאחר פתיחת התמונה המוגדלת בהקלקה עליה, יש להקליק שנית כאשר הסמן על התמונה, לקבלת גודל מירבי המאפשר קריאת הטקסט. (לעיתים דרושה המתנה קצרה להופעת סמן בצורת "זכוכית מגדלת"

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת.

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת.

הערות העורך

רשימה זו, מתוך בטאון תנועת הנוער הלומד המחנות העולים פורסמה בשנת 1941, בעיצומה של מלחה"ע ה-II וכך מתקשרת לרשומה הקודמת בבלוג זה, שעסקה בשואה. אולם, ברשימה – הכתובה ברטוריקה המקובלת אז על תנועות הפועלים בכל העולם, על הלחימה בפאשיזם, ורוויה בציטוטים מן האינטרנציונאל הסוציאליסטי – בולטת בהיעדרה התייחסות למצב היהודים באירופה בעת ההיא. "השכינה הבוכיה במסתרים" – ביטוי מעולם הדימויים היהודי – משמש לתיאור מצבה של האידיאולוגיה הסוציאליסטית. ברשימה הצמודה יש פנייה לתלמידים המסיימים את חוק לימודיהם בתיכון לצאת להגשמה, כלומר – לצאת לגרעיני התיישבות בקיבוצים.

תנועת "המחנות העולים" הוקמה על-ידי כמה תלמידי י"א מהגימנסיה העברית בתל-אביב והיתה תנועת הנוער הראשונה בישראל של נערים לומדים. התנועה דוגלת בתכנים סוציאליסטיים והיתה בזיקה עם הקיבוץ המאוחד. בשנת 1932 הקימו בני התנועה את קיבוץ בית השיטה ומאז הוקמו על ידם 41 קיבוצים. על תולדות התנועה אפשר לקרוא כ א ן.

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s