22. יָד וָשֵם (1948)

ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה

בחודשים הראשונים של שנת 1948 (שנה חמישית למרד גטו ורשה), עוד בטרם “הוקמה” המדינה וכוננו מוסדות השלטון בישראל, הופצה בציבור חוברת קטנה (15.5 ס”מ גובהה ורוחבה) ובה פורט חזון הקמת אתר יד ושם בירושלים. החוברת מתארת את מרכיבי האתר ומפעלי ההנצחה המתוכננים לקום בו, וכוללת גם את מכתבו של חיים וויצמן (נבחר לנשיא מדינת ישראל כשנה לאחר מכן, בפברואר 1949). להלן סריקת החוברת כולה, אשר היתה כנראה המסמך הראשון שהופץ בציבור הרחב מטעם יד ושם.

שימו לב לאישים ולמוסדות החתומים על המנשר ולהדגשה של מוטיב הגבורה בנוסף למוטיב השואה.

יש להקליק על התמונות לשם הצגתן בגודל מלא. יש להציב את סמן העכבר על התמונה לאחר הגדלתה, ואם הסמן מכיל סימן (+)  יש להקליק שנית להגדלה מקסימלית. לאחר הצפייה בכל תמונה לחזור בעזרת חץ  Back שבפינה שמאלית עליונה במסך.

Yad-Vashem1

Yad-Vashem2

Yad-Vashem3Yad-Vashem4Yad-Vashem5Yad-Vashem6Yad-Vashem7Yad-Vashem8Yad-Vashem9Yad-Vashem10Yad-Vashem11Yad-Vashem12Yad-Vashem13Yad-Vashem14

הערות העורך

כדאי לבקר באתר ויקיפדיה המוקדש ליד ושם וכן לאתר הרשמי של יד ושם, ולהשוות את מרכיבי יד ושם כיום לעומת התכנון המוצהר בשנת 1948.

כמה נקודות ציון בהיסטוריה של יד ושם:                                                                               1953 – קבלת חוק יד ושם בכנסת.                                                                                    1954 – התחלת איסוף דפי עד.                                                                                          1957 – הקמת הבניין הראשון בהר הזיכרון, בניין המנהלה.                                                    1958 – תערוכה ראשונה מוצגת בבניין המנהלה.                                                                 1961 – חנוכת אוהל יזכור, אתר ההנצחה הראשון ביד ושם.

5 תגובות בנושא “22. יָד וָשֵם (1948)

 1. אורי, כל החומר שהעלית עד כה כבר מצטבר למוזיאון קטן ומציף למודעוּת פרקים נסתרים מעברנו שחשוב להכיר. הלכי הרוח והדעות השתנו לבלי הכר בעשורים האחרונים. תודה!

  • תודה עמי,
   אני יודע שגם באמתחתך מוזיאון לא קטן…
   פעם קראו למוזיאון “בית נכוֹת”. זה עדיין חקוק על הקיר של מוזיאון הארכיאולוגיה בהר הצופים…
   אורי

 2. תודה על האינפורמציה החשובה שהבהירה את היסודות של הקמת יד ושם ותיקנה לי את המידע שקבלתי בקורס מורי דרך.
  לקראת יום העצמאות מצאתי בספרייתי את החוברת של זאב וילנאי משנת תשי”ט “גלעד לגיבורים במלחמת העצמאות” יש בה סיקור יפה של ההנצחה שנעשתה באנדרטאות, בשמות ישובים ובבולים.- אולי בעתיד תקדיש לה מקום.

  • תודה צביקה,
   הפתיע אותי הזמן שחלף בין התכנון (המכתב של קק”ל הוא משנת 1947) לבין המימוש בפועל. אני מניח שתקציב היה וגם הנושא היה חשוב דיו !
   אשמח לראות את הספר של וילנאי.
   אורי

 3. נהדר. ע”פ ספר ‘יד ושם’ שכתבה ד”ר בלה גוטרמן, זהו עלון מידע שפורסם לחברי ‘המרכז העולמי יד ושם’

השאר תגובה