19. תן לילדך “מנת” הבנה! (1977)

מתוך: ירחון איתנים – ירחון לעניני בריאות, היגיינה ורפואה צבורית, סיון תשל”ז (יוני 1977), בעריכת חיים קשתן.                                                                                                                       יוצא לאור על-ידי מרכז קופת חולים של ההסתדרות הכללית של העובדים בארץ ישראל.

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה להצגת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה לקבלת תמונה מוגדלת

הקליקו על התמונה לקבלת תמונה מוגדלת. הקלק שנית אם הסמן מכיל סימן + להגדלה נוספת.

 

הערות העורך

ירחון איתנים יצא לאור בשנים 1948 – 2005.  “נועד להגביר את המודעות לנושאים הקשורים לבריאות ולהפיץ מידע רפואי בקרב הציבור הרחב.”

8 תגובות בנושא “19. תן לילדך “מנת” הבנה! (1977)

 1. תודה, אורי,

  זה כל-כך פשוט וכל-כך מדויק, וזה נכון לכל סוגי הסמים (אכילה, צרכנות, טלוויזיה, אינטרנט, סמרטפונים).

  אולי תעתיק את זה ותפיץ גם בפייסבוק?

  חג שמח,

  דרור

   • שלום אורי,

    אכן יש לי התנגדות עזה להתמכרות לפייסבוק, אבל יש לי התנגדות עוד יותר עזה לציניות.

    סקוט פיצ’ג’רלד אמר פעם שאדם המשתמש בסימני קריאה משול לאדם הצוחק לדברי עצמו. כאלו הם גם הצינים, הלועגים לאחרים אבל בעצם בזים לעצמם.

    ולמרות ההתנגדות שלי לפייסבוק, אני מציע להשתמש בו למטרה האמיתית שלשמה הוקם, למטרות שיווק. אם הדף הזה ישותף על-ידי אחרים, אולי הורה או שניים יקדיש מעט יותר זמן לילדיו, ובזה בשאנו על שכרנו.

    חג שמח,

    דרור

 2. אורי שלום וחג שמח,
  מאמר זה הזכיר לי את העיתון איתנים שהיה אחד מהעיתונים ההסתדרותיים, מפלגתיים (דבר, הפועל הצעיר, העיתון של רפ”י ששכחתי את שמו וכיו”ב) שאני כבן קיבוץ נחשפתי להם בבית הורי. כמו שאר כתבי העת הנ”ל היה באיתנים, וזה בולט במאמר שהבאת, רצון לחנך את הקוראים וליתן להם הטפת מוסר שתיישר אותם עם הקולקטיב.
  בברכה
  צביקה.

  • הי צביקה,
   תודה על תגובתך.
   אתה צודק מאוד. אבל אני חושב שב- 20 – 30 השנים הראשונות של המדינה היתה הרגשת שותפות ותרומה לקולקטיב שגברה על האינדיבידואליזם ואפשרה לשלטון לשלוט, אך גם להתגבר על קשיי החיים והביטחון. יתכן ומלחמת יום-כיפור היתה תחילת המפנה ושברה את הקולקטיב.
   דרך אגב, ליקטתי גם כמה מעיתוני מפלגות הימין וגם שם רוח הדברים דומה מאוד, מבחינת חינוך הקוראים והטפת המוסר. זאת בנוסף להתקפת השלטון וטיפוח הרגשת קיפוח (מה שאכן היה נכון).
   חג שמח
   אורי

 3. לאורי
  מסתבר כי הדברים פשוטים בתכלית,
  אבל ממה יתפרנסו הפסיכולוגים אם כולם יקראו את “איתנים” ?
  חוץ מזה, גם לי נוסטלגיה ל”איתנים”. בשנות השישים פורסמו בעיתון מאמרים
  של אבי , בנושאי רפואה לכל. איפה מוצאים את העיתון הזה ?
  חג שמח
  רפי קליין

  • רפי,
   גם לי יש רגש נוסטאלגי לירחון הזה, שפגשתי בבית של סבא שלי בשנות ה-60 של המאה הקודמת. למעשה, זה היה דבר הספרות היחיד בביתו שאינו כתבי-קודש, בעיקר בגלל עניינו במאמרים על מחלת הסוכרת… אולי אפילו מאמרים של אביך…
   אפשר להשיג חוברות באוספים פרטיים ובמידה פחותה אצל סוחרי ספרים משומשים.
   חג שמח,
   אורי

השאר תגובה